14-0 Productions


Louisiana High School "Mr. Basketball" Award Winners


         Year     Name    High School    College


  • 1996    Lester Earl             Glen Oaks    

                     LSU, Kansas


  • 1997    Marcus Fizer         Arcadia    

                     Iowa St.


  • 1998    Stromile Swift        Fair Park    

                     LSU


  • 1999    Bernard King         Gibsland-Coleman    

                     Texas A&M


  • 2000    Chris Duhon          Salmen    

                     Duke


  • 2001    Donald Perry          McCall    

                     Indiana


  • 2002    Darrel Mitchell, Jr.  St. Martinville  

                     LSU


  • 2003    Paul Millsap           Grambling Lab  

                     LA Tech


  • 2004    Glen Davis             University  

                     LSU


  • 2005    Tasmin Mitchell     Denham Springs    

                     LSU


  • 2006    Demond Carter      Reserve Christian 

                     Baylor


  • 2007    Greg Monroe *       Helen Cox  

                     Georgetown


  • 2008    Greg Monroe         Helen Cox    

                     Georgetown


  • 2009    Joevoskie Mitchell  Zwolle    

                     Angelina College


  • 2010    Markel Brown         Peabody    

                     Oklahoma St.


  • 2011    Ricardo Gathers *   Riverside    

                     Baylor 


  • 2012    DeQuavious Wagner   Peabody

                     Arkansas, Angelo St, LSU-Alexandria


  • 2013    Jarell Martin           Madison Prep     

                     LSU


  • 2014    Reginal Johnson     Richwood

                     Alcorn St.


  • 2015    Brandon Sampson  Madison Prep

                     LSU


  • 2016   Ja'Vonte Smart @     Scolandville


  • 2017




   * Junior

   @Sophmore

Louisiana High School Boys Basketball

​1909-2017


  • 2017    5A     Landry-Walker    Bonnabel    59-48
  • 2017    4A     Washington-Marion    Ellender    65-58
  • 2017    3A     Peabody    Wossman    73-54
  • 2017    2A     Madison Prep    Rayville    65-61
  • 2017    1A     White Castle    Tensas    60-47
  • 2017    B       Zwolle     Hathaway    37-34
  • 2017    C       Atlanta    Summerfield     50-49
  • 2017    DI      Scotlandville    Brother Martin    53-52
  • 2017    DII     De La Salle    University     81-69
  • 2017    DIII    Country Day (MP)    Dunham     71-40
  • 2017    DIV    Lafayette Christian    Southern Lab    53-43 
  • 2017    DV     Crescent City   Jehovah-Jireh    69-64 OT


  • 2016    5A     Natchitoches-Central   Scotlandville   54-52
  • 2016    4A     Bossier   Washington-Marion    42-39
  • 2016    3A     University   Wossman    98-65
  • 2016    2A     Madison Prep   Riverside    41-33
  • 2016    1A     Arcadia   Southern Lab    55-48   
  • 2016    B       Anacoco   Zwolle    59-46
  • 2016    C       Summerfield   New Living World    72-54   

  • 2015    5A     Scotlandville   Natchitoches-Central    42-34 
  • 2015    4A     Landry-Walker     Salmen    37-35 
  • 2015    3A     University     John Curtis     77-60 
  • 2015    2A     Riverside     Lakeview     85-60
  • 2015    1A     Madison Prep     Lafayette Christian   72-46
  • 2015    B       Anacoco    Midland     62-48 
  • 2015    C       New Living World     Atlanta     61-52


  • 2014    5A     Natchitoches-Central    Scotlandville  60-53 
  • 2014    4A     Landry/Walker     East Jefferson      76-56
  • 2014    3A     University Lab    Richwood     69-64 
  • 2014    2A     Riverside    Lakeview      88-75
  • 2014    1A     Country Day (MP)    Madison Prep      50-47
  • 2014    B       Midland    Fairview      61-51
  • 2014    C       New Living World    Sicily Island     91-72 


  • 2013    5A     Scotlandville    Ouachita      80-71 (OT)
  • 2013    4A     St. Thomas More     Northside      51-43
  • 2013    3A     Carroll    Farmerville      68-64
  • 2013    2A     Riverside    St. Thomas Aquinas      60-49
  • 2013    1A     Country Day (MP)    Arcadia     60-54 
  • 2013    B       Madison Prep     Simsboro      53-37
  • 2013    C       Pelican     Atlanta    61-59 

 

  • 2012   5A      Scotlandville     McKinley      82-48
  • 2012   4A      Peabody     St. Augustine     58-41
  • 2012   3A      Richwood     Bossier       67-55 
  • 2012   2A      John Curtis    Riverside      57-48
  • 2012   1A      Christian Life      White Castle     66-60
  • 2012   B        Zwolle     Simsboro     87-65
  • 2012   C        Pelican     Dubach      67-35 

 

  • 2011   5A     St. Augustine     Scotlandville    67-43
  • 2011   4A     Bossier     Peabody    59-48 
  • 2011   3A     Carroll    Abbeville     59-49  
  • 2011   2A     Riverside      Evangel     82-59
  • 2011   1A     White Castle     Southern Lab    66-65 
  • 2011   B       Zwolle    Rapides     60-51 
  • 2011    C      Pleasant Hill    Family Christian     79-61 


  • 2010    5A    Brother Martin    Scotlandville    55-54
  • 2010    4A    Peabody    Bossier    61-58
  • 2010    3A    Vidalia    Carroll    82-59
  • 2010    2A    Riverside    Jonesboro-Hodge    84-61
  • 2010    1A    Christian Life    Country Day (MP)   49-42
  • 2010    B      Rapides    Midland    83-61
  • 2010    C      Athens    Pleasant Hill    51-48


  • 2009    5A    Ouachita    Hahnville    70-53
  • 2009    4A    Salmen    Bossier    61-46
  • 2009    3A    Richwood    Vidalia    75-61
  • 2009    2A    Springhill    Many    70-66
  • 2009    1A    Country Day    Arcadia *    67-47
  • 2009    B      Zwolle    Rapides    55-53
  • 2009    C      Reserve Christian    Athens    108-79


  • 2008     5A    Lafayette    H.L. Bourgeois    75-55
  • 2008     4A    Helen Cox    O.P. Walker    75-51
  • 2008     3A    Wossman    Richwood    57-44
  • 2008     2A    St. Thomas Aquinas    Ferriday    61-52
  • 2008     1A    Christian Life    Country Day    48-39
  • 2008     B      Rapides    Zwolle    69-67
  • 2008     C      Reserve Christian    Athens    92-48

 

  • 2007     5A    Westgate    Ellender    75-70 (OT)
  • 2007     4A    Peabody    Washington-Marion    59-38
  • 2007     3A    Karr    E.D. White    54-52
  • 2007     2A    St. Thomas Aquinas    Madison    73-70
  • 2007     1A    Christian Life    Country Day    61-33
  • 2007     B      Zwolle    Quitman    83-54
  • 2007     C      Resrve Christian    Athens    61-59

 

  • 2006     5A    John Ehret    Woodlawn (BR)    62-57
  • 2006     4A    Northside    Ouachita    67-54
  • 2006     3A    Fair Park    Wossman    61-48
  • 2006     2A    Madison    Red River    86-81 (2OT)
  • 2006     1A    Christian Life    Southern    56-50
  • 2006     B      Zwolle    Anacoco    58-56
  • 2006     C      Reserve Christian    Marion    96-56

 

  • 2005     5A    Brother Martin    Thibodaux    86-70
  • 2005     4A    Glen Oaks    Bossier    64-40
  • 2005     3A    Richwood    Marksville    76-39
  • 2005     2A    Jeanerette    West St. John    61-60
  • 2005     1A    Southern Lab    Plain Dealing    104-73
  • 2005     B      Reserve Christian    Glenmora    82-66
  • 2005     C      Excelsior Christian    Athens    76-61

 

  • 2004     5A    Brother Martin    St. Augustine    48-47
  • 2004     4A    Peabody    Washington-Marion    55-42
  • 2004     3A    Lake Charles Boston    Northwest    49-32
  • 2004     2A    University    Jeanerette    85-52
  • 2004     1A    Southern Lab    White Castle    62-52
  • 2004     B      Pitkin    Bethany    52-51 (OT)
  • 2004     C      Pineview    Excelsior Christian    65-58

 

  • 2003     5A    Woodlawn (BR)    Brother Martin    80-63
  • 2003     4A    Carver    St. Thomas More    63-61
  • 2003     3A    Redemptorist    Bunkie    73-53
  • 2003     2A    Lakeview    Red River    70-60
  • 2003     1A    Southern Lab    White Castle    65-46
  • 2003     B      Reserve Christian    Doyline    72-67 (OT)
  • 2003     C      Pelican    Atlanta    68-49 

 

  • 2002     5A    Woodlawn (BR)    Southwood    77-69
  • 2002     4A    St. Martinville    Carver    73-64
  • 2002     3A    Carroll    Bunkie    55-47
  • 2002     2A    University    Port Barre    61-52
  • 2002     1A    White Castle    Grambling Lab    54-45
  • 2002     B      Reserve Christian    Zwolle    70-57
  • 2002      C     Family Christian    Pelican    78-49

 

  • 2001     5A    Jesuit    Shaw    53-41
  • 2001     4A    Leesville    Woodlawn (BR)    74-65
  • 2001     3A    Rayville    St. James    82-59
  • 2001     2A    McCall    Many    86-66
  • 2001     1A    Southern Lab    White Castle    73-64
  • 2001     B      Dubach    Doyline    
  • 2001     C      Family Christian    Pelican    

 

  • 2000     5A    Shaw *    Fair Park *    58-43
  • 2000     4A    Peabody    Leesville    79-60
  • 2000     3A    St. James    St. Bernard    66-65
  • 2000     2A    West St. John    Coushatta    84-71
  • 2000     1A    Southern Lab    Grambling Lab    68-42
  • 2000     B      Florien    Dubach    91-79
  • 2000     C      Summerfield    Family Christian    70-59


  • 1999     5A    St. Augustine    South Lafourche    54-48
  • 1999     4A    Woodlawn (BR)    St. Thomas More   78-70
  • 1999     3A    Lake Charles Boston    Port Allen    63-46
  • 1999     2A    Coushatta    McCall    66-65
  • 1999     1A    Southern Lab    Dunham    45-39 (OT)
  • 1999     B      Gibsland-Coleman    Epps    67-35
  • 1999     C      Athens    Family Christian    65-56

 

  • 1998     5A    South Lafourche    Slidell    88-74
  • 1998     4A    Ellender    Woodlawn (BR    63-58 (OT)
  • 1998     3A    Parkview    Washington-Marion    85-62
  • 1998     2A    Patterson    Coushatta    68-64
  • 1998     1A    Southern Lab *    Dunham *    61-46
  • 1998     B      Chatham    Mt. Hermon    90-88 (OT)
  • 1998     C      Pineview    Jehovah-Jireh    54-47

 

  • 1997     5A    Shaw    Byrd    52-51
  • 1997     4A    Cohen    Ellender    59-58
  • 1997     3A    Parkview Baptist    Edna Karr    66-45
  • 1997     2A    Springfield    Christian Life    81-72 (OT)
  • 1997     1A    Southern Lab    Arcadia    75-73
  • 1997     B      Chatham    Epps    71-52
  • 1997     C      Atlanta    Family Christian    82-52


  • 1996     5A    Glen Oaks    Rummel    82-58
  • 1996     4A    Cohen    Leesville    77-63
  • 1996     3A    Edna Karr    Parkview Baptist    74-59 (OT)
  • 1996     2A    Christian Life    Springfield    57-51
  • 1996     1A    Southern Lab    Arcadia    69-66
  • 1996     B      Phoenix    Bayou Chicot    44-41
  • 1996     C      Atlanta    Saline    98-49

 

  • 1995     5A    St. Augustine    Catholic (BR)    57-33
  • 1995     4A    Glen Oaks    Tara    61-58
  • 1995     3A    Rayne    McCall    62-49
  • 1995     2A    Delta    Plain Dealing    77-47
  • 1995     1A    Southern Lab    White Castle    71-44
  • 1995     B      Pleasant Hill    Doyline    77-63
  • 1995     C      Atlanta    Saline    67-59

 

  • 1994     5A    Byrd    St. Augustine    48-47
  • 1994     4A    Glen Oaks    Central    53-49
  • 1994     3A    Edna Karr    McCall    68-60
  • 1994     2A    Zwolle    Berwick    74-51
  • 1994     1A    Southern Lab    Waterproof    68-53
  • 1994     B      Florien    Doyline    77-64
  • 1994     C      Hall Summitt    Saline    77-51

 

  • 1993     5A    John Ehret    Higgins    79-48
  • 1993     4A    McKinley    Woodlawn (BR)    41-40
  • 1993     3A    McCall    Edna Karr    46-45
  • 1993     2A    Newman    Port Barre    69-59 (2OT)
  • 1993     1A    Southern Lab    Delta    58-40
  • 1993     B      Zwolle    Florien    81-66
  • 1993     C      Saline    Atlanta    63-52

 

  • 1992     5A    St. Augustine    John Ehret    67-50
  • 1992     4A    Wossman    Cohen    78-67
  • 1992     3A    Winnsboro    McCall    57-55
  • 1992     2A    Newman    Rapides    60-50
  • 1992     1A    Grambling Lab    White Castle    52-49
  • 1992     B      Zwolle    Florien    100-66 
  • 1992     C      Saline    Thomas Town    55-47

 

  • 1991     4A    Cohen    St. Augustine    64-63
  • 1991     3A    Peabody    Carroll    75-64
  • 1991     2A    Newman    Redemptorists    78-55
  • 1991     1A    White Castle    Rosepine    58-45
  • 1991     B      Zwolle    Northwood    110-76
  • 1991     C      Saline    Fenton    71-68

 

  • 1990     4A    Cohen    Southwood    71-69 (OT)
  • 1990     3A    Pineville    Peabody    56-54
  • 1990     2A    St. Louis    Rosenwald    71-68 (OT)
  • 1990     1A    Grambling   Vermilion Catholic  70-67 (OT)
  • 1990     B      Zwolle    Washington    71-67
  • 1990     C      Saline    Stanley    97-90

 

  • 1989     4A    Shaw    Carver    66-61
  • 1989     3A    Ferriday    Carroll    64-55
  • 1989     2A    Many    Jonesboro-Hodge    82-80
  • 1989     1A    Grambling Lab    North Vermilion    60-42
  • 1989     B      Zwolle    Gibsland-Coleman    62-54
  • 1989     C      Atlanta    Pineview    67-63

 

  • 1988     4A    Ruston    McDonogh    55-50
  • 1988     3A    Ferriday    Cecilia    63-61
  • 1988     2A    Varnado    Many    67-66
  • 1988     1A    Oak Grove    Grambling Lab    60-54 (OT)
  • 1988     B      Zwolle    Florien    76-66
  • 1988     C      Pineview    Ogden    90-64

 

  • 1987     4A    Broadmoor    Carver    72-56
  • 1987      3A     Washington-Marion   St. Thomas More  50-49
  • 1987     2A    Trafton    McCall    41-39 (3OT)
  • 1987     1A    Southern Lab    Bernice    66-62
  • 1987     B      Wettermark    Pitkin    62-58
  • 1987     C      Atlanta    Pleasant Hill    54-40

 

  • 1986     4A    DeLaSalle    Carroll    61-59
  • 1986     3A    St. Thomas More    Grant    60-51
  • 1986     2A    White Castle    Mamou    74-72 (2OT)
  • 1986     1A    Grambling Lab    University Lab    59-49
  • 1986     B      Baskin    Sibley    75-70
  • 1986     C      Shady Grove    Atlanta    70-69

 

  • 1985     4A    Broadmoor    Carroll    72-65
  • 1985     3A    Amite    Mindon    55-50
  • 1985     2A    Lake Providence    Notre Dame    58-54
  • 1985     1A    Grambling Lab    University Lab    62-56
  • 1985     B      Zwolle    Glenmora    90-69
  • 1985     C      Pleasant Hill    Maurepas    53-49

  • 1984     4A    Neville    Booker T. Washington    76-64
  • 1984     3A    Redemptorist    Wossman    63-55
  • 1984     2A    Brusley    Upper Point Coupee    82-69
  • 1984     1A    University Lab    Alma Brown    69-68
  • 1984     B     Gibsland-Coleman   East Beauregard   45-41
  • 1984     C      Ogden    Plainview    69-65

 

  • 1983     4A    St. Augustine    Neville    61-60
  • 1983     3A    Richwood    Peabody    81-62
  • 1983     2A    White Castle    Varnado    80-64
  • 1983     1A    University Lab    Logansport    83-3
  • 1983     B      Gibsland-Coleman    Anacoco    51-36
  • 1983     C      Hall Summitt    Pleasant Hill    79-66

 

  • 1982     4A    Carroll    Lee    64-60
  • 1982     3A    Redemptorist    Catholic (BR)     64-59
  • 1982     2A    Springfield    Delta     60-56
  • 1982     1A    Port Sulphur    Mangham     62-60
  • 1982     B      Holy Rosary     Florien    83-69
  • 1982     C      Pineview    Monterey    71-46

  • 1981     4A    McKinley    Ouachita    58-46
  • 1981     3A    Redemptorist    Crowley    62-37
  • 1981     2A    Jonesboro-Hodge    John Curtis    67-61
  • 1981     1A    Bernice    Oak Grove     59-48
  • 1981     B      Dubach    Wettermark    77-70
  • 1981     C      Summerfield    Fenton    84-66


  • 1980    4A    Woodlawn (SH)    Ouachita    67-55
  • 1980    3A    Wossman    Pineville    56-46
  • 1980    2A    W.O. Boston    Delta    78-69
  • 1980    1A    Counrty Day    Bernice    66-59
  • 1980    B      Sibley    Holy Rosary    72-61
  • 1980    C      Summerfield    Pineview    63-62


  • 1979    4A    Landry    Woodlawn (SH)    80-64
  • 1979    3A    Peabody    Redemptorist    55-53
  • 1979    2A    Vidalia    Varnado    49-42
  • 1979    1A    Wisner    Waterproof    69-55
  • 1979    B      Sibley    Midland    41-36
  • 1979    C      Summerfield    Pineview    60-58


  • 1978    4A    Rummel    Fair Park    83-64
  • 1978    3A    Redemptorist    St. Martinville    58-42
  • 1978    2A    Newman    Rapides    71-57
  • 1978    1A    Alma Brown    Boothville-Venice    96-78
  • 1978    B      Fenton    Spearsville    61-49
  • 1978    C      Thomastown    Marthaville    91-75


  • 1977    4A    Rummel    DeRidder    52-48
  • 1977    3A    Redemptorist    Plaquemine    61-49
  • 1977    2A    Newman    Patterson    62-43
  • 1977    1A    Country Day    Grambling    63-36
  • 1977    B      Midland    Doyline    63-53
  • 1977    C      Summerfield    Meaux    73-59


  • 1976    4A    Landry    DeLaSalle    63-61
  • 1976    3A    Plaquemine    Peabody    65-63
  • 1976    2A    Marion    Lake Charles Boston    83-77
  • 1976    1A    Davidson    Country Day    85-75
  • 1976    B      Fenton    Midland    76-62
  • 1976    C      Pineview    Lacassine    69-67


  • 1975    4A    Bastrop    McKinley    58-56
  • 1975    3A    St. Martinville    Peabody    51-42
  • 1975    2A    W.O. Boston    Marion    83-71
  • 1975    1A    Plaisance    Chaneyville    58-50
  • 1975    B      Florien    Logansport-Rosenwald    67-63
  • 1975    C      Simsboro    Summerfield    53-52


  • 1974    4A    Brothern Martin    Holy Cross    67-56
  • 1974    3A    Redemptorist    Central    66-47
  • 1974    2A    Dry Prong    Delhi    62-55
  • 1974    1A    Grambling    Brusley    64-57
  • 1974    B      Florien    Doyline    61-?
  • 1974    C      Central    Simsboro    72-55


  • 1973    4A    Booker T. Washington    Bastrop    82-61
  • 1973    3A    Redemptorist    Natchitoches    63-62
  • 1973    2A    Rapides    Bunkie    62-54
  • 1973    1A    Southern Lab    Chaneyville    75-67
  • 1973    B      Calhoun    Dry Prong    50-49
  • 1973    C      Maurice    Shady Grove    91-72


  • 1972    4A    Woodlawn (SH)    Rummel    50-49
  • 1972    3A    Richwood     Plaquemine    78-65
  • 1972    2A    W. O. Boston    Rapides    101-85
  • 1972    1A    Southern Lab    Midland    79-77
  • 1972    B      Florien    Arnaudville    72-67
  • 1972    C      Negreet    Maurice    70-54


  • 1971    4A    Brother Martin    Woodlawn (SH)    65-62
  • 1971    3A    DeRidder    W. O. Boston    78-72
  • 1971    2A    Webster    Franklinton    75-68
  • 1971    1A    Southern Lab    Sterlington    88-82
  • 1971    B      Quitman    Robeline    74-61
  • 1971    C      ?    ?    ?


  • 1970    3A    Brother Martin    Captain Shreve    72-56
  • 1970    2A    DeRidder    Pineview    57-52
  • 1970    1A    Franklinton    Rapides    68-67
  • 1970    B      Quitman    Florien    77-64
  • 1970    C      Ebarb    Pleasant Hill    89-88


  • 1969     3A    Woodlawn (SH)    Lafayette    65-56
  • 1969     2A    Redemptorist    Hammond    47-45
  • 1969     1A    Haughton    Oak Grove    75-69
  • 1969     B      Florien    East Beauregard    79-72
  • 1969     C      Maurice    Ebarb    60-59


  • 1968    3A    Baton Rouge    Bossier    77-52
  • 1968    2A    Redemptorist    Plaquemine    80-76
  • 1968    1A    Haughton    Gueydan    48-38
  • 1968    B      Zwolle    Florien    88-74
  • 1968    C      Stanley    Lisbon    65-54


  • 1967    3A    LaGrange    Baton Rouge    62-57
  • 1967    2A    Caldwell    Natchitoches    73-71
  • 1967    1A    Many    Haughton    63-51
  • 1967    B      Doyline    Florien    55-53
  • 1967    C      Dubberly    Meaux    67-59

  • 1966    3A    Jesuit    Lafayette    42-33
  • 1966    2A    North Caddo    Zachary    73-50
  • 1966    1A    Block    Buckeye    46-42
  • 1966    B      Pitkin    Florien    70-66
  • 1966    C      French Settlement    Converse    73-69


  • 1965    3A    Jesuit    East Jefferson    100-73
  • 1965    2A    Jonesboro-Hodge    Gonzales    73-70
  • 1965    1A    Woodlawn (BR)    Newman    58-50
  • 1965    B      Plainview    St. Francisville    82-66
  • 1965    C      Belmont    French Settlement    83-81


  • 1964    3A    Jesuit    Fair Park    89-57
  • 1964    2A    Jonesboro-Hodge    Neville    56-53
  • 1964    1A    Newman    St. Amant    65-58
  • 1964    B      Plainview    Marthaville    72-67
  • 1964    C      Lacassine    Athens    49-48


  • 1963    3A    Fair Park    Lafayette    56-49
  • 1963    2A    Neville    Ruston    64-43
  • 1963    1A    Newman    University Lab    57-53
  • 1963    B      Colfax    St. Francisville    60-45
  • 1963    C      Holden    Reeves    65-46


  • 1962    3A    DeLaSalle    St. Aloysius    38-35
  • 1962    2A    Ruston    Natchitoches    69-46
  • 1962    1A    Westlate    Oakdale    49-39
  • 1962    B      Colfax    Florien    54-51
  • 1962    C      Athens    French Settlement    70-48


  • 1961    3A    Baton Rouge    LaGrange    51-44
  • 1961    2A    Ruston    Natchitoches    63-44
  • 1961    1A    Newman    St. Matthews    63-57
  • 1961    B      Ringgold    Lawtell    72-53
  • 1961    C      Athens    Eros    50-45


  • 1960    3A    Bossier    DeLaSalle    39-35
  • 1960    2A    Covington    Franklin    63-48
  • 1960    1A    St. Matthews    LaRose-Cutoff    64-56
  • 1960    B      Ringgold    Castor    75-69
  • 1960    C      Pleasant Hill    Longville    85-49


  • 1959    3A    DeLaSalle    Fortier    63-44
  • 1959    2A    Minden    Covington    60-44
  • 1959    1A    Slidell    Coushatta    78-64
  • 1959    B   Plainview-Glenmora   Southeastern (Hammond)    101-51
  • 1959    C   Fort Necessity    St. Mary's (Natchitoches)    77-53


  • 1958    3A    DeLaSalle    St. Aloyius    78-53
  • 1958    2A    Natchitoches    New Iberia    44-38
  • 1958    1A    Franklin    Kaplan    48-47
  • 1958    B      Simsboro    Midland    50-36
  • 1958    C      Fenton    Pleasant Hill    47-46


  • 1957    3A    DeLaSalle    Jennings    52-42
  • 1957    2A    Neville    Jonesboro-Hodge    62-58
  • 1957    1A    Gonzales    Baker    63-60
  • 1957    B      Ringgold    Simsboro    47-42
  • 1957    C      Belmont    Meaux    62-59


  • 1956    3A    Fortier    DeLaSalle    66-56
  • 1956    2A    Ruston    Jena    52-49
  • 1956    1A    Denham Springs    Winnsboro    86-51
  • 1956    B      Live Oak    Lake Arthur    65-51
  • 1956    C      Belmont    Hico    61-60


  • 1955    3A    Lake Charles    Fortier    
  • 1955    2A    Minden    Jena    
  • 1955    1A    Newman    Westlake    
  • 1955    B      Holly Ridge    Florien    
  • 1955    C      Fenton    Meaux    


  • 1954    2A    Baton Rouge    Byrd    
  • 1954    1A    Sprinhill    Minden    
  • 1954    B      Florien    Rosepine    
  • 1954    C      Georgetown    Pleasant Hill    


  • 1953    2A    St. Aloysius    Baton Rouge    
  • 1953    1A    Jonesboro-Hodge    Newman    
  • 1953    B      Coushatta    Summitt Hall    
  • 1953    C      Doyle    Pleasnt Hill    


  • 1952    2A    St. Aloysius    Bolton    
  • 1952    1A    Plaquemine    Jonesboro-Hodge    
  • 1952    B      Quitman    Coushatta    
  • 1952    C      Doyle    Oak Grove (Sabine)    


  • 1951    2A    St. Aloysius    Istrouma    
  • 1951    1A    Jonesboro-Hadge    Neville    
  • 1951    B      Martin    Coushatta    
  • 1951    C      Bryceland    Meaux    


  • 1950    2A    Baton Rouge    St. Aloyius    
  • 1950    1A    Baker    Franklinton    
  • 1950    B      Denham Springs    Live Oak    
  • 1950    C      Florien    Friendship    


  • 1949    2A    St. Aloysius    Holy Cross    
  • 1949    1A    Many    Bossier    
  • 1949    B      Hall Summit    Dehnam Springs    
  • 1949    C      Bryceland    Florien    


  • 1948    2A    Jesuit    Holy Cross    
  • 1948    1A    Natchitoches    Morgan City    
  • 1948    B      Denham Springs    Marthaville    
  • 1948    C      Breaux Bridge or Meaux    Friendship    


  • 1947    2A    St. Aloysius    Lake Charles    
  • 1947    1A    Natchitoches    Covington    
  • 1947    B      Baker    Zachary    
  • 1947    C      Fairview Alpha    Arnaudville    


  • 1946    2A    Jesuit    Istrouma    
  • 1946    1A    Covington    Many    
  • 1946    B      Doyline    Slidell    


  • 1945    1A    Holy Cross    Jesuit    
  • 1945    B      Converse    Zachary    


  • 1944    1A    Jesuit    St. Aloyius    
  • 1944    B      Zachary    Coushatta    


  • 1943    1A    Holy Cross    Baton Rouge    
  • 1943    B      Zachary    Doyle    


  • 1942    1A    Holy Cross    Istrouma    
  • 1942    B      Pleasant Hill    Block    


  • 1941    1A    St. Aloyius    Istrouma    
  • 1941    B      Zachary    French Settlement    


  • 1940    1A    Byrd    Jena    
  • 1940    B      Pride    Zachary    


  • 1939    1A    Jesuit    Istrouma    43-36
  • 1939    B      Calvin    Florien    31-26


  • 1938    1A    Coushatta    Many    43-28


  • 1937    1A    Pleasant Hill    Coushatta    38-15


  • 1936    1A    Jena    Coushatta    27-20


  • 1935    1A    Harris    Marthaville    39-29


  • 1934    1A    Oak Grove (Sabine)    Poland    40-28


  • 1933    1A    Oak Grove (Sabine)    Sugarland    34-20


  • 1932    1A    Baton Rouge    Castor    22-14


  • 1931    1A    Dry Creek    Leesville    45-29


  • 1930    1A    Jena    Fisher    41-24


  • 1929    1A    Jena    Ouachita    30-12


  • 1928    1A    Bienvlle or Oak Ridge    26-21

                    (not sure who won)    


  • 1927    1A    Oak Ridge    Bolton    15-10


  • 1926    1A    Oak Ridge    Bienville    34-19


  • 1925    1A    Urania        


  • 1924    1A    Oak Ridge        


  • 1923    1A    Denham Springs (MAYBE)        


  • 1921    1A    Baywood        


  • 1920    1A    Baywood        


  • 1919        No Tourney (WWI)        


  • 1918        No Tourney (WWI)        


  • 1917    1A    Bunkie        


  • 1916    1A    LeCompte        


  • 1915    1A    Evergreen        


  • 1914    1A    Shreveport    (Warren Easton possibly)   22-10


  • 1913    1A    Warren Easton (Boys School)        


  • 1912    1A    Warren Easton (Boys School)        


  • 1911    1A    Baton Rouge        


  • 1910    1A    Baton Rouge        


  • 1909    1A    Baton Rouge        


* Duhnam was declared the 1998 Class A Champion, after Southern Lab was ruled to have an ineligible player.

* Archbishop Shaw defeated Fair Park, but both teams were later forced to forfeit meaning no championship was awarded in 2000.


* Arcadia was declared the 2009 Class A Champion, after Country Day was ruled to have an ineligible player.


Louisiana Gatorade Basketball Player of the Year


  • 2016   Ja'Vonte Smart - St. Martinville
  • 2015   Wade Sims - University Lab
  • 2014   Tery Toucher - St. Thomas More 
  • 2013   Trey Touchet - St. Thomas More 
  • 2012   Ricardo Gathers - Riverside 
  • 2011   Ricardo Gathers - Riverside
  • 2010   Matt Derenbecker - Country Day (MP)
  • 2009   Matt Derenbecker - Country Day (MP)
  • 2008   Greg Monroe - Helen Cox
  • 2007   Greg Monroe - Helen Cox
  • 2006   Demond Carter - Reserve Christian
  • 2005   Yasmin Mitchell - Denham Springs
  • 2004   Glenn Davis - University Lab
  • 2003   Brandon Bass - Capitol
  • 2002   Darrel Mitchell Jr. - St. Martinville
  • 2001   Marcus Spears - Southern Lab
  • 2000   Chris Duhon - Salmen
  • 1999   Hollis Price - St. Augustine
  • 1998   Stromile Swift - Fair Park
  • 1997   Edwin 'Greedy' Daniels - W.L. Cohen
  • 1996   Lester Earl - Glen Oaks
  • 1995   Rogers Washington - Hanson
  • 1994   Neil Reed - East Jefferson
  • 1993   Randy Livingston - Isidore Newman
  • 1992   Randy Livingston - Isidore Newman
  • 1991   Pointer Williams - St. Augustine
  • 1990   Melvin Simon - Archbishop Shaw
  • 1989   Shawn Griggs - Ferriday
  • 1988   Harold Boudreaux - Cecilia
  • 1987   Lyle Mouton - St. Thomas Moore
  • 1986   Fess Irvin - East Ascension


Louisiana High School Boys Basketball
​1909-2017


Teams with the most Boys Basketball State Championships.

  Team  -  Titles
Southern Lab - 15
Zwolle - 15
Redemptorist - 10
Newman - 9
Baton Rouge - 8
Florine - 8
Jesuit (NO) - 8

Peabody - 8
Grambling Lab - 7
Reserve Christian - 7