Louisiana High School Baseball State Champions

1910-2017



Year  Class  State Champion        State Runner-up       Score


2017  5A           Central (BR)               West Monroe          4-2

2017  4A           Neville                       Tioga                    15-1

2017  3A           South Beauregard      Iowa                      10-0

2017  2A           Sterlington                Lakeside                11-1

2017  1A           LaSalle                      Grand Lake              8-3

2017  B              Choudrant                Glenmore                1-0

2017  C              Elizabeth                 Simpson               14-13 (9 Innings)

2017  DI             John Curtis              Catholic (BR)             5-0

2017  DII            Teurlings Catholic    St. Louis                11-4

2017  DIII           Riverside                  Ouachita Christian   2-0

2017  DIV           Ascension Episcopal  Central Catholic     7-3

​2017  DV            Grace Christian        Claiborne Christian  5-1


2016  5A             Barbe                       Byrd                        5-2

2016  4A             Teurlings Catholic    West Ouachita         3-2

2016  3A             West Feliciana          South Beauregard    6-2

2016  2A          St. Thomas Aquinas    St. Charles               3-1

2016  1A             Central Catholic       Oak Grove               8-7

2016   B              Fairview                   Grace Christian       14-3

2016   C              Claiborne Christian  Downsville               6-2


2015  5A             Barbe                       Catholic (BR)            6-1
2015  4A             St. Thomas More      Teurlings Catholic   5-1 
2015  3A             John Curtis               Parkview Baptist      4-2 
2015  2A             Kinder                      Oak Grove             11-3 

2015  1A             Ouachita Christian    St. Edmund           12-0
2015   B              Florien                      Fairview                10-1 
2015   C              Elizabeth                  Claiborne Cristian 10-1


2014  5A             Barbe                        Live Oak                 7-1
2014  4A             St. Thomas More      Neville                   12-0 
2014  3A             Evangel Christian      John Curtis             6-4 
2014  2A             Kinder                      Catholic (NI)            2-1
2014  1A             Cedar Creek             Sacred Heart (VP)     5-1 
2014  B               Fairview                    Glenmora                5-4
2014  C               Northside Christian  Claiborne Christian  7-6


2013  5A             Catholic (BR)             Zachary                   3-2 
2013  4A             Lutcher                     St. Thomas More     4-0 
2013  3A             Parkview Baptist        E.D. White               9-5
2013  2A             Evangel Christian      University Lab         2-0
2013  1A             Mangham                 Central Catholic       4-2
2013  B               Forest                       Hicks                      7-1 
2013  C               Family Christian       Claiborne Christian  7-2


2012  5A             Barbe                       Rummel                   3-2
2012  4A             Teurlings Catholic    Holy Cross             11-1
2012  3A             North DeSoto            Iowa                       7-5 
2012  2A             Calvary Baptist          Riverside                3-1 
2012  1A             Ouachita Christian    Central Catholic    10-0 
2012  B               Hornbeck                  Forest                     7-6

2012  C               Family Christian        Claiborne Christian 7-1


2011  5A             Jesuit                        Lafayette                 5-4 
2011  4A             St. Louis                   St. Michael               9-8 
2011  3A             Livonia                      Parkview Baptist      7-5 
2011  2A             Evangel Christian      Calvary Baptist     15-10 
2011  1A             St. Mary                    Oak Grove             23-0 
2011  B               Forest                       Choudrant               7-5 
2011  C               Hicks                        Family Christian    10-9 


2010  5A             Catholic (BR)             Lafayette                 8-1 
2010  4A             Teurlings Catholic    Belle Chasse          15-7 
2010  3A             Notre Dame              Brusly                   10-2 
2010  2A             Northlake Christian  Sterlington              7-3 
2010  1A             Ouachita Christian    St. Mary                11-0 
2010  B               Forest                       Choudrant               8-3 
2010  C               Claiborne Christian   Grace Christian       5-3 


2009  5A             Northshore               Dutchtown              7-2
2009  4A             Zachary                    Sam Houston           5-2 
2009  3A             Parkview Baptist       St. Charles               4-3 
2009  2A             Evangel Christian      Sterlington              3-1 
2009  1A             Northlake Christian  Mangham                1-0 
2009  B               Oak Hill                    Anacoco                  6-4 
2009  C               Claiborne Christian   Family Christian      5-4 


2008  5A             Barbe                        Jesuit                      7-5

2008  4A             Zachary                    Shaw                       7-0
2008  3A             Parkview Baptist       St. Charles             12-3
2008  2A             Calvary Baptist         Evangel Christian   12-2
2008  1A             Ouachita Christian    Northlake Christian 5-4 
2008  B               Runnels                    Zwolle                   12-2
2008  C               Claiborne Christian   Elizabeth                5-2


2007  5A             Jesuit                        West Monroe           4-2 
2007  4A             Zachary                    Captain Shreve        7-0 
2007  3A             Iowa                         Benton                    6-0 
2007  2A             Menard                     St. Charles              7-4 
2007  1A             Calvary Baptist         Mangham                3-2 
2007  B               Simpson                   Runnels                   6-2 
2007  C               Hicks                        Grace Christian     14-4 


2006  5A             Barbe                       Sulphur                   2-1 

2006  4A             Captain Shreve         Shaw                       7-0 
2006  3A             Parkview Baptist       Catholic (NI)            6-5 
2006  2A             Riverside                  Ouachita Christian   7-4 
2006  1A             Evangel Christian      Calvary Baptist      12-2 
2006  B               Forest                       Choudrant             10-3 
2006  C               Marion                      Hicks                      7-3


2005  5A             Jesuit                        Destrehan               8-2
2005  4A             West Ouachita          Northwood            11-3
2005  3A             Parkview Baptist       Notre Dame             5-2 
2005  2A             Ouachita Christian    Sterlington              6-5
2005  1A             Central Catholic        Duhnam                  6-2 
2005  B               Choudrant                Northlake Christian  8-7 (10 innings)

2005  C               Hicks                        Linville                  10-0 


2004  5A             St. Amant                  Jesuit                      6-5 (10 innings)
2004  4A             Dutchtown                St. Thomas More    1-0
2004  3A             Parkview Baptist        St. Charles              7-1 
2004  2A             Episcopal                  Ouachita Christian  8-7 (8 innings) 
2004  1A             Central Catholic        Ridgewood Prep      4-3 (8 innings)
2004  B               Oak Hill                    Pine Prairie              9-3 
2004  C               Hicks                        St. Joseph               6-2


2003  5A             East Ascension         Destrehan              10-6 
2003  4A             DeRidder                  Westgate                 6-1 
2003  3A             Parkview Baptist       Kaplan                     6-0 
2003  2A             Newman                   St. Frederick            15-6
2003  1A             Country Day (NO)     St. John                    7-6
2003  B               Pine Prairie               Anacoco                   6-2
2003  C               Hicks                        St. Joseph                7-2

 
2002  5A             Jesuit                        Barbe                      2-1 (14 innings)
2002  4A             John Curtis               DeRidder                 8-3 
2002  3A             Parkview Baptist       Redemptorist (BR)  11-2 
2002  2A             Christian Life            Vidalia                     9-7
2002  1A             Central Catholic        Cedar Creek            6-1
2002  B               Choudrant                French Settlement    9-2 
2002  C               Stanley                     Summerfield            7-1

 
 2001  5A            Barbe                        St. Amant               6-5 
 2001  4A            Sam Houston            Alexandria              7-0 
 2001  3A            E. D. White                Jennings                 8-5
 2001  2A            Catholic (NI)              Riverside                6-5
 2001  1A            Oak Grove                St. Edmunds            2-1 
 2001  B              Pine Prairie               Doyle                    10-1
 2001  C              Elizabeth                  Chataignier             5-3


 2000  5A            Barbe                       Rummel                   6-0
 2000  4A            John Curtis               Morgan City            4-0
 2000  3A            E. D. White               Teurlings Catholic   3-2 (8 innings)
 2000  2A            Newman                   University Lab       13-4 
 2000  1A            Cedar Creek             Oak Grove               2-0 
 2000  B              Oak Hill                    Runnels                   4-3
 2000  C              Hicks                        Harrisonburg          4-0


 1999  5A            West Monroe            Barbe                      6-5
 1999  4A            St. Pauls                   Woodlawn (BR)        4-3 
 1999  3A            E. D. White               Lutcher                  11-1 
 1999  2A            Teurlings Catholic    Loyola Prep           12-1
 1999  1A            Central Catholic        Vermilion Catholic  8-6
 1999  B              Pitkin                        Downsville            11-4 
 1999  C              Hicks                        Linville                  10-3


 1998  5A           Barbe                        Salmen                    8-5
 1998  4A           Parkway                    Hannan                    7-1
 1998  3A           E. D. White                Plaquemine            15-4
 1998  2A           Pope John Paul II       St. Charles             12-7
 1998  1A           St. Edmund               Central Catholic   
 1998  B              Pitkin                        Oak Hill   
 1998  C              Hicks                        Faith Christian

   
1997  5A             Rummel                    Jesuit                      5-1 
1997  4A             John Curtis               Parkway                   4-3 
1997  3A             Parkview Baptist       Bishop Sullivan   
1997  2A             Pope John Paul II       Christian Life  
1997  1A             Ouachita Christian    Vermilion Catholic 13-2
1997  B               Pitkin                        Glemora                14-11
1997  C               Runnels                    Faith Christian

   
1996  5A             Brother Martin          West Monroe           1-0 (12 innings)
1996  4A             Salmen                     John Curtis             3-2
1996  3A             Westlake                  Vandebilt               10-5
1996  2A             Vidalia                      Kinder                  4-2 (8 innings)
1996  1A             St. Edmund              St. John                 4-1
1996  B               Choudrant                Pitkin                    9-7
1996  C               Hicks                        Grand Isle

 
1995  5A             St. Amant                  Jesuit                    14-1 
1995  4A             Central (BR)               John Curtis             4-1 
1995  3A             Mansfield                 St. Thomas More     3-2 
1995  2A             Riverside                  North Vermilion       3-2
1995  1A             Evangel Christian     Sibley                       5-1
1995  B               Pitkin                        Hicks                      3-2
1995  C               Summerfield             Simpson                 9-8


1994  5A             St. Amant                 Denham Springs     3-1
1994  4A             Central (BR)              Hammond               3-1 (12 innings)
1994  3A             Jeanerette                 Lutcher                   5-3
1994  2A             North Vermilion        Berwick                 13-2
1994  1A             Ascension Catholic   Chapel Trafton      11-2
1994  B               Hicks                        Pitkin                      1-0 

1994  C               Linville                     Runnels                 20-0


1993  5A             St. Amant                 Neville                     6-2
1993  4A             Central (BR)               John Curtis           10-3 
1993  3A             Rayne                       Bishop Sullivan       25-7 
1993  2A             Sacred Heart (VP)      Newman                 5-4 
1993  1A             Ascension Catholic   Teurlings Catholic  13-8 
1993  B               Pitkin                        Doyline   
1993  C               Stanley                     Hicks

 
1992  5A             East St. John             Catholic (BR)           3-2
1992  4A             Central (BR)              John Curtis              8-7
1992  3A             St. Thomas More      Vandebilt Catholic 1-0 (9 innings)
1992  2A             Sacred Heart (VP)      Ouachita Christian  10-5

1992  1A             Oak Grove                Ridgewood Prep      8-0
1992  B               Pitkin                        Converse                5-3
1992  C               Hicks                        Georgetown            4-0


1991  4A             St. Amant                 Airline                   18-4
1991  3A              John Curtis              Woodlawn (BR)        3-1 
1991  2A             St. Martin's               St. Fredrick             1-0
1991  1A             St. Edmund               Ascension Catholic 8-4
1991  B                Sibley                      Downsville             12-7
1991  C               Maurepas                 Stanley                    8-6


1990  4A             East St. John             Rummel                14-8
1990  3A              John Curtis              Alexandria              9-7
1990  2A             Teurlings Catholic    Berwick                   3-2
1990  1A             Sacred Heart             St. Mary's               3-2 (9 innings)
1990  B                Sibley                       Choudrant              8-0
1990  C               Henry                       Hicks                      2-1


1989  4A             Rummel                    Airline                  10-1
1989  3A             Alexandria                Morgan City          10-4
1989  2A      
1989  1A             Oak Grove                Ouachita Christian  9-7
1989  B                Downsville               Anacoco                 9-1 
1989  C               Hicks                        Elizabeth               9-5

   
1988  4A             DeLaSalle                  Jesuit                     5-3 
1988  3A             Alexandria                E. D. White             2-1
1988  2A             St. Louis                   Kaplan                    3-0 
1988  1A             St. Edmund               Ascension Catholic 9-1
1988  B               Downsville                Pickering              11-0 
1988  C               Hicks                        Stanley                   8-3


1987  4A             Rummel                    Holy Cross            10-7
1987  3A             Tioga                        E. D. White            6-5
1987  2A             Trafton                     West Feliciana       11-4 
1987  1A             Ouachita Christian    Central Catholic     7-3
1987  B                Downsville               Pickering                4-1
1987  C               Henry                       Simsboro              10-4

 
1986  4A             Denham Springs       East Ascension       8-7
1986  3A             Tioga                        Loyola Prep            8-0
1986  2A             Catholic (PC)             St. Fredrick             4-2 
1986  1A             Livonia                     Central Catholic      3-2
1986  B                Converse                 Weston   
1986  C               Simpson                   Shongaloo 

 
1985  4A              Jesuit                       Brother Martin      12-4
1985  3A             St. Louis                   Catholic (BR)           6-1
1985  2A             Teurlings Catholic    St. Fredrick             3-2
1985  1A             Ecole Classique        Livonia                    8-6
1985  B                Lafargue                  Hicks                      2-0
1985  C               Simsboro                  Enterprise

 
 1984  4A            Brother Martin          Denham Springs   10-5
 1984  3A            Pineville                    Abbeville                6-0
 1984  2A            Caldwell                   Notre Dame            2-1 (8 innings) 
 1984  1A            Ecole Classique        North Vermilion      4-0
 1984  B              Weston                     Downsville              6-0
 1984  C              Enterprise                 Athens                   2-1


 1983  4A            New Iberia                Shaw                      1-0
 1983  3A            Minden                     Loyola Prep            7-0
 1983  2A            St. Thomas More      Berwick                   9-7 
 1983  1A            St. Edmund               St. Fredrick             6-0
 1983  B              Oak Hill                    Downsville              3-2 
 1983  C              Weston                     Linville                   3-1 


 1982  4A            New Iberia                Lafayette               12-5 
 1982  3A            Minden                     Catholic (BR)           5-4
 1982  2A            John Curtis               Catholic (PC)           5-2
 1982  1A            St. Frederick             St. Edmund             6-5
 1982  B              Downsville                Oak Hill                  5-2
 1982  C              Weston                     Pineview                 4-2


 1981  4A            Rummel                   Lafayette               14-3
 1981  3A            Minden                     Haughton             10-5
 1981  2A            Notre Dame              DeQuincy               4-0 
 1981  1A            Ecole Classique        Livonia                    4-0 
 1981  B              Second Ward            Fatima                     8-7
 1981  C              Pineview                   Weston                   9-7


1980  4A             Jesuit                        Rummel                  3-2 
1980  3A             Pineville                   Ponchatoula            6-0 
1980  2A             Redemptorist           Farmerville              7-2 
1980  1A             St. Edmund              Central Catholic      2-0 
 1980  B              Downsville                Oak Hill  
1980  C               Pineview                   Weston 


1979  4A             Jesuit                        New Iberia              1-0
1979  3A             Eunice                      Pineville                  4-3 
1979  2A             Homer                      Walker                    3-2 
1979  1A             Wisner                      Central Catholic    10-3 
1979  B                Pelican                     Downsville              8-7 
1979  C               Shongaloo                Simpson                 3-2 


1978  4A             East Jefferson           West Monroe           3-1 
1978  3A             Central (BR)              Tioga                      4-2
1978  2A             Berwick                     John Curtis             2-0
1978  1A             Port Sulphur    Delta Heritage Academy 12-3
1978  B               Pitkin                        Pickering                9-8 
1978  C               Simpson                   Shongaloo 

1977  4A             DeLaSalle                 Chalmette               6-5 

1977  3A             Wossman                  Farmerville             6-2 
1977  2A             Brusley                     Pearl River 
1977  1A 
1977  B               Pitkin                        Simpson 
1977  C               Weston                     Simsboro                8-7 

1976  4A             Belaire                      Jesuit (NO)              4-0
1976  3A             Catholic (BR)             Lutcher                  3-2
1976  2A             Farmerville
1976  1A             St. Frederick
1976  B 
1976  C              Summerfield


1975  4A             New Iberia                Brother Martin        9-1 
1975  3A             Lutcher                     Catholic (BR)          5-2 
1975  2A             Menard                     Farmerville             2-0 
1975  1A             Ridgewood               Delta Heritage        5-3 
1975  B                Pitkin                       Maurice                  7-5 
1975  C               Elizabeth                  Simsboro                1-0 

1974  4A             Rummel                    Broadmoor             8-0 
1974  3A             Jesuit (SH)                 Redemptorist (NO) 1-0 
1974  2A             E. D. White               Opelousas Catholic 3-0 
1974  1A             Brusley                     River Oaks 
1974  B                Oak Hill                   Pitkin                      2-1 
1974  C               Summerfield             Sibley                     8-1 

1973  4A             New Iberia                Rummel                 2-1 
1973  3A             Morgan City              Bossier                   7-3 
1973  2A             Shady Grove             Melville                   9-1 
1973  1A             River Oaks                Ridgewood Prep     7-1 
1973  B               Spearsville                Pioneer                   6-2 
1973  C               Simsboro                  Elizabeth                5-1 

1972  4A             East Jefferson           Neville                    3-2

1972  3A             Minden                    Bossier
1972  2A             Caldwell                  Vandebilt Catholic   5-2 
1972  1A             Catholic (PC)

1972  B               Spearsville               Live Oak                  7-4

1972  C               Pelican                    Elizabeth                 3-2

1971  4A             East Jefferson           Broadmoor              8-1 
1971  3A             (Morgan City/Peabody vs Bossier) 

1971  2A             Vanderbilt Catholic   AIC (Op. Cath)        8-3

1971  1A             (Grambling vs River Oaks Academy)

1971  B               (Spearsville vs Melville)

1971  C                

1970  3A             Fair Park                   Jesuit                    2-1 

1970  2A

1970  1A

1970  B               Spearsville                Dubach                 1-0 

1970  C                                               Ecole Classique     

1969  3A             Holy Cross                Chalmette              4-1

1969  2A         Leon Godchaux (Reserve    Wossman         2-0

1969  1A    

1969  B               Pitkin                         Oak Hill                8-0    

1969 C               Ecole Classique          Sibley                   8-3

1968                   (No Playoffs)


1967  3A             Ruston              West Jefferson   6-2, 3-5, 3-2 
1967  2A             Lutcher             Redemptorist (BR)     
1967  1A             Franklinton       Rapides                    5-2

1967  B               Pitkin                 (Doyle or Melville)

1967  C

1966  3A             Glen Oaks                Nichols            3-1, 3-1

1966  2A             Ruston                    Redemptorist    2-0, 9-6

1966  1A             Franklinton  

1966  B               Cheneyville             Edgard              2-1 

1966  C

1965  3A             Fair Park              Redemptorist (NO)  2-1, 8-3

1965  2A            Redemptorist (BR)   Ruston                1-0, 10-4

1965  1A  

1965  B               Arcadia                  Youngsville          5-2

1965  C

1964  3A             DeLaSalle                  Istrouma   6-3, 0-2, 3-1 
1964  2A              Jesuit (SH)                Hahnville         8-2, 7-2 
1964  1A             Destrehan                 Farmerville

1964  B               Melville                     Marthaville       2-0

1964  C  

1963  3A             Fair Park                  East Jefferson  5-1, 4-1 
1963  2A             Menard                   Abbeville       2-17, ?, ?

1963  1A            

1963  B               Melville                  Doyline             2-0

1963  C               Libson                   Marion              9-4

1962  3A             DeLaSalle               Istrouma  0-1, 10-0, 6-2 
1962  2A             Neville                   Abbeville          9-0

1962  1A             

1962  B               Doyline                   AIC (Op Cath)    4-3

1962  C              Libson                     Monterey           5-2

1961  3A             Jesuit                     Istrouma   2-4, 11-4, 3-2 
1961  2A             Neville

1961  1A

1961  B               Dubach                  Washington    17-2

1961  C              Elizabeth                Mid-City Baptist (NO)  7-5   

1960  3A             Istrouma                 DeLaSalle   1-2, 7-3, 6-2 
1960                   Menard

1960  

1960  B              

1960  C                Libson                   St. Mary          6-3  

1959  3A             DeLaSalle                Warren Easton  5-0, 8-4 
1959  2A             Menard     
1959  1A             St. Francis                 Thibodaux  
1959  B                Spearsville                Welsh                    7-6

1958  3A             DeLaSalle                  Byrd               5-0, 9-2
1958  2A             Neville                      Hahnville       5-3, 2-1
1958  1A             Thibodaux                Rayville

1958  B               Sacred Heart (VP)     St. Michaels (Crowley) 1-0

1958  C                          (Marion vs Forest Hill)

1957  3A             Fair Park                 Istrouma   0-2, 8-3, 14-4 
1957  2A             Hahnville                St. John (SH)  2-10, 1-0, 6-7 

1957  1A             St. Francis 

1957  B               Dubach

1957  C               Planview

1956  3A             Byrd                         Fortier      5-0, 1-4, 4-1 
1956  2A             Minden 
1956  1A             Hahnville                  Destrehan               2-0

1956  B               St. Francis (Houma)

1956  C              Hico


1955  3A            St. Aloysius              Bolton         1-2, ?, 9-0
1955  2A            Neville      Leon Godchaux (Reserve) 7-0, 11-0 

1955  1A            Destrehan                Winnsboro            5-4

1955  B              St. Francis                AIC (Op Cath)        8-2

1955  C             Sibley                       Brusly                  12-0   

1954  2A             St. Aloysius              Bolton                   16-2 
1954  1A             Neville

1954  B               St. Francis   
1954  C               Belle Chasse     

1953   2A             Catholic (BR)             Ouachita                2-0 
1953   1A             Neville

1953   B               St. Francis               Hanson                  11-2

1953   C                        (Dubach vs Brusly)          

1952  2A             St. Aloyius                Catholic (BR)           5-4

1952  1A             Hahnville                  Neville                    4-0
1952  B                Spearsville               Franklin                  5-2

1952  C               Dubach                    Marion                    7-6

1951  2A             Warren Easton          Byrd                      20-0 
1951  1A             Lutcher                    Hahnville                7-1

1951  B/C           LaSalle                     Delhi                       6-5

1950  2A              Jesuit                       Warren Easton        9-7

1950  1A 

1949  2A             St. Aloyius                 Jesuit                     8-7

1949  1A 

1948  2A          Samuel J. Peters (NO)        Jesuit                5-2

1948  1A 

1947  2A              Jesuit                       St. Aloyius              3-0

1947  1A 

1946  2A              Jesuit                       St. Aloysius 

1945  2A              Jesuit                       St. Peters                7-2 

1944  2A             Holy Cross 

1943                   (No Rally/Tournament) 

1942  2A             Samuel J. Peters (NO)

1941  2A              Jesuit                       Samuel J. Peters (NO)

1940  2A              Jesuit 

1939  2A             Fortier 

1938  2A              Jesuit 

1937  1A              Jesuit                       Ouachita                6-0 

1936  1A              Jesuit 

1935  1A              Jesuit 

1934  1A              Jesuit 

1933  1A              Jesuit

1932                   (No Rally/Tournament) 

1931  1A             Warren Easton          St. Aloysius             9-8 

1930  1A            Byrd 

1929  1A            S. J. Peters 

1928  1A            S. J. Peters 

1927  

1926                  Shreveport 

1925                  Shreveport 

1924                  Shreveport 

1923                  Shreveport 

1922 

1921                   Warren Easton 

1920                   Shreveport 

1919 

1918                   Warren 

1917                   Warren 

1916                   Warren 

1915                   Warren 

1914                   Boys High

1913                   Boys High

1912                   Boys High

1911                   Boys High

1910                   Boys High 

Baseball State Championships  1910 - 2017

14-0 Productions

LOUISIANA HIGH SCHOOL BASEBALL


Baseball Records

Most State Championships: Jesuit with 20 titles.


Most runs scored in a Championship game: 23 by St. Mary in 2011 against Oak Grove.


Longest Championship game: 14 innings in 2002 (Jesuit 2 - Barbe 1)

GATORADE PLAYER OF THE YEAR 


         PLAYER               YEAR  SCHOOL  

  • Kale Breaux                        2015   Sulphur    
  • Chase Vallot                       2014   St. Thomas More
  • Jared Poche                        2013   Lutcher 
  • Gavin Cecchini                   2012   Barbe 
  • Gavin Cecchini                   2011   Barbe
  • Bronson Gillam                  2010   Evangel Christian
  • Zachary Von Rosenburg     2009   Zachary 
  • Austin Nola                        2008   Catholic (BR)
  • Carmen Angelini                2007   Barbe
  • Jared Mitchell                     2006   Westgate
  • Josh Wall                            2005   Central Private
  • Blake Johnson                    2004   Parkview Baptist
  • Xavier Paul                         2003   Slidell
  • Micah Schilling                   2002   Silliman Institute
  • Jonathan Meringue             2001   E. D. White
  • Michael Aubrey                  2000   Southwood
  • Brian West                         1999    West Monroe
  • Jeff Winchester                  1998    Rummel
  • Timmy Nugent                  1997    Rummel
  • Joe Lawrence                     1996    Barbe
  • Joey Fontenot                    1995    Acadiana
  • Josh Booty                         1994    Evangel Christian 
  • Tyrone Frazier                   1993    Woodlawn
  • Ben Jones                          1992    Alexandria
  • Brandon Watts                   1991    Ruston
  • Brad Buckle                       1990    Rummel
  • Russell Rugg                     1989    Downsville
  • Chad Ogea                        1988    St. Louis
  • Kim Batiste                        1987    St. Amant
  • William Taylor                    1986    Alexandria

Most Baseball Titles

  • 2 Alexandria
  • 2 Ascension Catholic
  • 9 Barbe
  • 1 Belaire
  • 1 Belle Chasse 
  • 1 Berwick
  • 5 Boys High
  • 2 Brother Martin
  • 2 Brusley
  • 2 Byrd
  • 2 Caldwell
  • 3 Calvary Baptist
  • 1 Captain Shreve
  • 4 Catholic (BR)
  • 1 Catholic (NI)
  • 2 Catholic (PC)
  • 2 Cedar Creek
  • 5 Central (BR)
  • 5 Central Catholic
  • 3 Choudrant
  • 1 Christian Life
  • 4 Claiborne Christian
  • 1 Converse
  • 1 Country Day (NO)
  • 6 DeLaSalle
  • 1 Denham Springs
  • 1 DeRidder
  • 1 Destrehan 
  • 5 Downsville
  • 1 Dutchtown 
  • 5 E. D. White
  • 1 East Ascension 
  • 3 East Jefferson
  • 2 East St. John
  • 3 Ecole Classique
  • 3 Elizabeth
  • 1 Enterprise
  • 1 Episcopal
  • 1 Eunice
  • 6 Evangel Christian
  • 4 Fair Park
  • 2 Fairview
  • 2 Family Christian
  • 1 Farmerville
  • 1 Florien
  • 4 Forest
  • 1 Fortier
  • 2 Franklinton
  • 1 Glen Oaks
  • 1 Hahnville
  • 2 Henry
  • 13 Hicks
  • 2 Holy Cross
  • 1 Homer
  • 1 Hornbeck
  • 1 Iowa
  • 1 Istrouma
  • 1 Jeanerette
  • 20 Jesuit (NO)
  • 2 Jesuit (SH)
  • 7 John Curtis
  • 2 Kinder 
  • 1 Lafargue
  • 1 Linville
  • 2 Livonia
  • 4 Lutcher
  • 1 Mangham
  • 1 Mansfield
  • 1 Marion
  • 1 Maurepas
  • 5 Menard
  • 5 Minden
  • 1 Morgan City
  • 6 Neville
  • 4 New Iberia
  • 2 Newman
  • 1 North DeSoto
  • 1 North Vermilion
  • 2 Northlake Christian
  • 1 Northshore
  • 1 Northside Christian
  • 2 Notre Dame
  • 3 Oak Grove
  • 5 Oak Hill
  • 7 Ouachita Christian
  • 9 Parkview Baptist
  • 1 Parkway
  • 1 Pelican
  • 2 Pine Prairie
  • 2 Pineview
  • 2 Pineville
  • 9 Pitkin
  • 2 Pope John Paul II
  • 1 Rayne
  • 1 Redemptorist (BR)
  • 1 Ridgewood Prep
  • 1 River Oaks
  • 2 Riverside
  • 5 Rummel
  • 2 Runnels
  • 1 Ruston
  • 4 S.J. Peters
  • 3 Sacred Heart (VP)
  • 1 Salmen
  • 1 Sam Houston
  • 1 Second Ward
  • 1 Shady Grove
  • 1 Shongaloo
  • 5 Shreveport
  • 2 Sibley
  • 3 Simpson
  • 2 Simsboro
  • 3 Spearsville
  • 5 St. Aloysius
  • 5 St. Amant
  • 6 St. Edmund
  • 1 St. Francis
  • 2 St. Fredrick
  • 3 St. Louis
  • 1 St. Martin's
  • 1 St. Mary
  • 1 St. Pauls
  • 1 St. Thomas Aquinas
  • 4 St. Thomas More
  • 2 Stanley
  • 3 Summerfield
  • 6 Teurlings Catholic
  • 1 Thibodaux 
  • 2 Tioga
  • 1 Trafton
  • 1 Vidalia
  • 7 Warren Easton
  • 1 West Feliciana
  • 1 West Monroe
  • 1 West Ouachita
  • 1 Westlake
  • 4 Weston
  • 1 Wossman
  • 3 Zachary

Most Championship Game Appearances

  • 29 Jesuit
  • 19 Hicks
  • 12 Central Catholic
  • 12 John Curtis
  • 12 Pitkin
  • 11 Barbe
  • 11 Downsville
  • 11 Ouachita Christian
  • 11 Parkview Baptist
  • 10 Catholic (BR)
  • 10 Rummel
  • 9 Neville
  • 9 St. Edmund
  • 9 Teurlings Catholic
  • 9 Warren Easton
  • 8 Claiborne Christian
  • 8 E.D. White 
  • 8 Oak Hill
  • 8 St. Aloysius
  • 7 Choudrant
  • 7 DeLaSalle
  • 7 Evangel Christian
  • 7 Lutcher
  • 7 Oak Grove
  • 7 Runnels
  • 7 St. Fredrick
  • 7 St. Thomas More
  • 7 Weston
  • 6 Elizabeth
  • 6 Simpson
  • 6 St. Amant
  • 6 St. Charles
  • 5 Boys High
  • 5 Byrd
  • 5 Calvary Baptist
  • 5 Central (BR)
  • 5 Farmerville
  • 5 Forest
  • 5 Istrouma
  • 5 Menard
  • 5 Minden
  • 5 New Iberia
  • 5 S. J. Peters
  • 5 Shreveport
  • 5 Simsboro
  • 4 Alexandria
  • 4 Ascension Catholic
  • 4 Berwick
  • 4 Brother Martin
  • 4 East Jefferson
  • 4 Fair Park
  • 4 Family Christian
  • 4 Holy Cross
  • 4 Lafayette
  • 4 Linville
  • 4 Livonia
  • 4 Northlake Christian 
  • 4 Notre Dame
  • 4 Ridgewood Prep
  • 4 Riverside
  • 4 Sacred Heart (VP)
  • 4 Sibley
  • 4 Stanley
  • 4 Vandebilt Catholic
  • 4 West Monroe
  • 4 Zachary
  • 3 Anacoco
  • 3 Brusly
  • 3 Catholic (NI)
  • 3 Catholic (PC)
  • 3 Cedar Creek
  • 3 Denham Springs
  • 3 Destrehan 
  • 3 Ecole Classique
  • 3 Fairview
  • 3 Grace Christian
  • 3 Kinder
  • 3 Loyola Prep
  • 3 Mangham
  • 3 Morgan City
  • 3 Newman
  • 3 North Vermilion 
  • 3 Pickering
  • 3 Pine Prairie
  • 3 Pineview
  • 3 Pineville
  • 3 Redemptorist (BR)
  • 3 Shaw 
  • 3 Shongaloo
  • 3 Spearsville
  • 3 St. John
  • 3 St. Louis
  • 3 St. Mary
  • 3 Sterlington 
  • 4 Summerfield
  • 2 Airline
  • 2 Belle Chasse
  • 2 Bishop Sullivan
  • 2 Bolton
  • 2 Bossier
  • 2 Broadmoor
  • 2 Caldwell
  • 2 Captain Shreve
  • 2 Chalmette
  • 2 Christian Life
  • 2 DeRidder
  • 2 Dutchtown
  • 2 East Ascension
  • 2 East St. John
  • 2 Enterprise
  • 2 Faith Christian
  • 2 Fortier
  • 2 Franklinton
  • 2 Glenmora
  • 2 Hahnville
  • 2 Henry
  • 2 Iowa
  • 2 Jesuit (SH)
  • 2 Kaplan
  • 2 Ouachita
  • 2 Parkway
  • 2 Pope John Paul II
  • 2 River Oaks
  • 2 Salmen
  • 2 Sam Houston
  • 2 St. Francis
  • 2 St. Joseph
  • 2 Thibodaux
  • 2 Tioga
  • 2 University Lab
  • 2 Vidalia
  • 2 West Feliciana
  • 2 West Ouachita
  • 2 Woodlawn (BR)
  • 1 Abbeville
  • 1 Athens
  • 1 Belaire
  • 1 Benton 
  • 1 Chapel Trafton
  • 1 Chataignier
  • 1 Converse
  • 1 Country Day (NO)
  • 1 Delta Heritage
  • 1 DeQuincy
  • 1 Doyle
  • 1 Doyline
  • 1 Duhnam 
  • 1 Episcopal
  • 1 Eunice
  • 1 Fatima
  • 1 Florien
  • 1 French Settlement
  • 1 Georgetown
  • 1 Glen Oaks
  • 1 Grand Isle
  • 1 Hammond
  • 1 Hannan
  • 1 Harrisonburg
  • 1 Haughton
  • 1 Homer
  • 1 Hornbeck
  • 1 Jeanerette
  • 1 Lafargue
  • 1 Live Oak
  • 1 Mansfield
  • 1 Marion
  • 1 Maurepas
  • 1 Maurice
  • 1 Melville
  • 1 Nichols
  • 1 North DeSoto
  • 1 Northshore
  • 1 Northside Christian
  • 1 Northwood 
  • 1 Opelousas Catholic
  • 1 Pearl River
  • 1 Pelican
  • 1 Pioneer
  • 1 Plaquemine
  • 1 Ponchatoula
  • 1 Rayne
  • 1 Redemptorist (NO)
  • 1 Ruston
  • 1 Second Ward
  • 1 Shady Grove
  • 1 South Beauregard
  • 1 St. Martin's
  • 1 St. Michael
  • 1 St. Pauls
  • 1 St. Peters
  • 1 St. Thomas Aquinas
  • 1 Sulphur 
  • 1 Trafton
  • 1 Walker
  • 1 West Jefferson
  • 1 Westgate 
  • 1 Westlake
  • 1 Wossman
  • 1 Zwolle

​​​Most State Runner-ups

  • 1 Abbeville
  • 2 Airline
  • 2 Alexandria
  • 3 Anacoco
  • 2 Ascension Catholic
  • 1 Athens
  • 2 Barbe
  • 1 Belle Chasse
  • 1 Benton 
  • 3 Berwick
  • 2 Bishop Sullivan
  • 2 Bolton
  • 2 Bossier
  • 2 Broadmoor
  • 2 Brother Martin
  • 1 Brusly
  • 3 Byrd
  • 2 Calvary Baptist
  • 1 Captain Shreve 
  • 6 Catholic (BR)
  • 2 Catholic (NI) 
  • 1 Catholic (PC)
  • 1 Cedar Creek
  • 7 Central Catholic
  • 2 Chalmette
  • 1 Chapel Trafton
  • 1 Chataignier
  • 4 Choudrant
  • 1 Christian Life
  • 4 Claiborne Christian
  • 1 Converse
  • 1 DeLaSalle
  • 1 Delta Heritage
  • 2 Denham Springs
  • 1 DeQuincy
  • 1 DeRidder
  • 2 Destrehan 
  • 6 Downsville
  • 1 Doyle
  • 1 Doyline
  • 1 Duhnam 
  • 1 Dutchtown
  • 3 E.D. White 
  • 1 East Ascension
  • 1 East Jefferson
  • 3 Elizabeth
  • 1 Enterprise
  • 1 Evangel Christian
  • 2 Faith Christian
  • 1 Faiview
  • 2 Family Christian
  • 4 Farmerville 
  • 1 Fatima
  • 1 Forest 
  • 1 Fortier
  • 1 French Settlement
  • 1 Georgetown
  • 2 Glenmora
  • 3 Grace Christian
  • 1 Grand Isle
  • 1 Hahnville
  • 1 Hammond
  • 1 Hannan
  • 1 Harrisonburg
  • 1 Haughton
  • 6 Hicks
  • 2 Holy Cross
  • 1 Iowa
  • 4 Istrouma
  • 1 Jennings
  • 9 Jesuit (NO)
  • 5 John Curtis
  • 2 Kaplan
  • 1 Kinder
  • 4 Lafayette
  • 3 Linville
  • 1 Live Oak
  • 2 Livonia
  • 3 Loyola Prep
  • 3 Lutcher
  • 2 Mangham
  • 1 Maurice
  • 1 Melville
  • 2 Morgan City
  • 3 Neville
  • 1 New Iberia
  • 1 Newman
  • 1 Nichols
  • 2 North Vermilion 
  • 2 Northlake Christian 
  • 1 Northwood 
  • 2 Notre Dame 
  • 4 Oak Grove
  • 3 Oak Hill
  • 1 Opelousas Catholic
  • 2 Ouachita
  • 4 Ouachita Christian 
  • 2 Parkview Baptist
  • 1 Parkway
  • 1 Pearl River
  • 3 Pickering
  • 1 Pine Prairie 
  • 1 Pineview
  • 1 Pineville
  • 1 Pioneer
  • 3 Pitkin
  • 1 Plaquemine
  • 1 Ponchatoula
  • 2 Redemptorist (BR)
  • 1 Redemptorist (NO)
  • 3 Ridgewood Prep
  • 1 River Oaks
  • 2 Riverside
  • 5 Rummel
  • 3 Runnels
  • 1 S. J. Peters
  • 1 Sacred Heart (VP) 
  • 1 Salmen
  • 1 Sam Houston
  • 3 Shaw 
  • 2 Shongaloo
  • 2 Sibley
  • 3 Simpson
  • 3 Simsboro
  • 1 South Beauregard
  • 3 St. Aloysius
  • 1 St. Amant
  • 6 St. Charles
  • 3 St. Edmund
  • 1 St. Francis 
  • 5 St. Fredrick
  • 3 St. John
  • 2 St. Joseph
  • 2 St. Mary
  • 1 St. Michael
  • 1 St. Peters
  • 3 St. Thomas More
  • 2 Stanley
  • 3 Sterlington 
  • 1 Sulphur 
  • 1 Summerfield
  • 3 Teurlings Catholic
  • 1 Thibodaux
  • 1 Tioga
  • 2 University Lab
  • 2 Vandebilt Catholic
  • 2 Vermilion Catholic
  • 1 Vidalia
  • 1 Walker
  • 2 Warren Easton
  • 1 West Feliciana
  • 1 West Jefferson
  • 3 West Monroe
  • 1 West Ouachita
  • 1 Westgate 
  • 3 Weston
  • 2 Woodlawn (BR)
  • 1 Zachary 
  • 1 Zwolle